Staj Hareketliliği

Staj Hareketiliği

Öğrenciler, AB üyesi bir ülkede bulunan bir şirkette / kuruma mesleki eğitim almak ve / veya iş deneyimi kazanmak için başvurabilirler.

Kimler Başvurabilir?

Meslek Yüksekokulu öğrencileri,

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencileri

Her öğrenci, Erasmus+ 'ın yeni düzenlemeleriyle, yüksek öğrenim süresi boyunca toplamda 12 ay (toplam Erasmus Programlarında) Erasmus Staj Hareketliliğine ve Erasmus Öğrenci Değişim programına katılabilir. 

Ev sahibi Kurum Seçimi

Aşağıdaki kurumlar Erasmus İşe Yerleştirme öğrencileri için uygun olabilir:

Şirketler, Eğitim Kurumları, Araştırma Merkezleri, Diğer Kurumlar.

Ayrıca, kurumların kodlardan en az birine sahip olmaları gerekir; PIC (Kişisel Kimlik Kodu) veya Erasmus Kodu.

Ancak; Diplomatik kurumlar ve AB programları olan kurumlar Erasmus Staj Hareketliliği için ev sahibi kurum olarak seçilemez.

Kabul mektubu:

Kabul mektubu olmadan, başvurular geçerli olmayacaktır.

Uygun kabul mektubu aşağıdaki bilgileri içermelidir;

*Neden gidiyorsun?

Bu, “Placement, Internship or Traineeship” sözlerini ve çalışacağınız bölüm olması gerektiği anlamına gelir.

*Nereye gidiyorsun?

X Üniversitesine, Şehirde / Ülkede Y Laboratuvarına. (Örnek)

*Ne kadar sürecek?

15 Haziran - 15 Eylül 2020 tarihleri arasında. (Örnek)

*Kiminle çalışacaksın?

Prof. Dr. Y.

*Kurumun veya birlikte çalışacağınız kişilerin tarih, damga ve imzası

Bunların hepsi kurumun resmi bir kağıdına yazılmalıdır.

NASIL BAŞVURULUR?

Tüm başvurular Online Başvuru Sistemi üzerinden alınır. Başvuru rehberi için tıklayınız. 

Her akademik yıl, o yılın akademik takvimine göre bir tarih ve saat belirlenir ve o vakitte Erasmus başvuruları kapanır. Geç kalan başvurular değerlendirilmez. 

Erasmus Yerleştirme Programına başvuru çağrısı akademik yıl boyunca yapılır ve Önlisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına kayıtlı öğrencilere açıktır.

Başvuru çağrısı, Erasmus Staj Hareketliliğinin hibesini, katılımını ve seçim prosedürleri hakkında bilgi içerir.

Erasmus Staj hareketlilik süresinin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi için, aşağıdaki bölümlerde belirtildiği gibi, birkaç temel adım izlenmelidir;

YABANCI DİL SINAVLARI HAKKINDA

Yabancı Diller Koordinatörlüğü, akademik başarı kriterlerini karşılayan öğrenciler için İngilizce yeterlilik sınavı düzenler.

Aday öğrenciler İngilizce sınavlarına girerler. Diğer diller için (Yunanca, Lehçe, Danca vb.), dilin öğrenildiği kurumdan alınan bir yeterlilik belgesi sunulması gerekebilir.

Yerleştirme, Akademik Başarının% 50'si ve Yabancı Dil Bilgisinin% 50'si toplamı olan Erasmus puanına göre yapılır.

VİZE İŞLEMLERİ

Öğrenciler yerleştirme yaptıkları ülke için vize almak zorundadırlar.

Erasmus Ofisi, başarısız olan öğrencilerden sorumlu değildir. Vize başvurusu yapmadan önce geçerli bir pasaporta sahip olmak, öğrencilerin sorumlulukları arasındadır. Her ülkenin farklı başvuru prosedürleri vardır ve farklı belgeler gerektirir. Erasmus hareketliliği için gerekli belgelerin listesini Konsolosluk / Elçilik'ten isteyiniz. Vize işlemleri çok uzun sürebilir. Öğrencilere, yerleştirme sürelerinin başlama tarihinden en az altı ila sekiz hafta önce başvuru işlemlerine başlamaları önerilir.

Öğrencinin Erasmus Staj Hareketliliğinde yer aldığını ve öğrencinin Ulusal Ajans tarafından tahsis edilen hareketlilik hibelerini alacağını belirten konsolosluğa bir mektup yazılır. Öğrencinin bu belgeyi Erasmus Ofisi'nden alması gerekir.

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ'NDEN AYRILMADAN ÖNCE

Eğitim Anlaşması (Erasmus Yerleştirme iş planı)

Ayrılmadan önce, öğrencinin İngilizce Öğrenim Anlaşmasını tamamlayarak ev sahibi kuruluşta ve staj döneminde gerçekleştirilecek faaliyetler üzerinde anlaşması gerekir.

Stajyer daha sonra Eğitim Sözleşmesinin tüm ayrıntılarını, doğrudan ev sahibi kuruluşun eğitmenine e-posta ile tanımlamalıdır; Öğrenciler daha sonra form ve içerikleri hızlıca kontrol etmek için Eğitim Sözleşmesinin bir kopyasını Erasmus Ofisine göndermelidir.

Stajın en az iki ay sürmesi gerektiğini lütfen unutmayın.

HİBE SÖZLEŞMESİ

Üsküdar Üniversitesi'nden ayrılmadan önce, öğrenci Erasmus Ofisi tarafından tamamlanmış bir Mali Sözleşme imzalamalıdır. Bu belge Avrupa Topluluğuna (Erasmus Yerleştirme hibesi) katkısının nasıl ödeneceğini, ay içinde gidilecek yeri ve kalış süresini (Eğitim Anlaşması hükümlerine göre) göstermelidir. Sözleşmeyi imzalamayı reddetmek veya ihmal etmek Erasmus Yerleştirme hibesini geçersiz kılar.

BANKA HESAP CÜZDANI

Stajyerlerin banka hesap cüzdanlarını Erasmus hibesini alabilmeleri için hareketlilik başlamadan önce sunmaları gerekmektedir. Hibe iki taksitte ödenecektir: finansal sözleşmenin imzalanmasından sonra % 70; tüm belgelerin usulüne uygun şekilde teslim edilmesi şartıyla, staj bitiminden sonraki 30 gün içinde kalan % 30. Hibe banka havalesiyle ödenecektir.